Internetowe kompendium wiedzy

TRANSFORMATORY GŁOŚNIKOWE

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2002r.

W czasach lampowej świetności transformatory małej częstotliwości stosowane były powszechnie we wzmacniaczach elektroakustycznych. Były one włączane w trzech punktach toru wzmacniającego: na jego wejściu, pomiędzy stopniami wzmocnienia oraz na wyjściu. W czasach współczesnych, renesansu wzmacniaczy lampowych, transformatory małej częstotliwości stosuje się prawie wyłącznie na wyjściu, jako elementy sprzęgające stopień końcowy wzmacniacza z obciążeniem.
Rola transformatora wyjściowego, zwanego często transformatorem głośnikowym, we wzmacniaczu lampowym jest nie do przecenienia. Nic więc dziwnego, że poświęca mu się dużo uwagi, zarówno na etapie projektowania wzmacniacza, jak i subiektywnej oceny gotowego wyrobu. Każdemu, kto podjął się samodzielnej budowy wzmacniacza lampowego transformator głośnikowy kojarzy się z dwoma faktami:
  1. wykonanie transformatora głośnikowego charakteryzującego się dobrymi parametrami użytkowymi jest sprawą bardzo trudną i czasochłonną,
  2. decyzja o skorzystaniu z "gotowego" transformatora wiąże się ze znacznym wydatkiem finansowym.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na samodzielne wykonanie transformatora głośnikowego, czy też na zakup gotowego transformatora, warto poznać zjawiska rządzące jego pracą i zasady projektowania. W pierwszym przypadku pozwoli to na uniknięcie wielu pułapek i zmniejszenie kosztu projektu, w drugim umożliwi świadomy wybór jak najlepszego wyrobu.
W literaturze spotkać można wiele materiałów ta temat projektowania transformatorów głośnikowych. Prezentują one, często odmienne podejścia do tego zagadnienia. Ich charakterystyczną cechą jest brak wzajemnych odniesień, które pozwoliłyby na bezpośrednie porównanie wyników obliczeń i analizę rozbieżności rezultatów końcowych. A często są one bardzo znaczne. Jednym z celów niniejszego opracowania jest analiza porównawcza stosowanych metod projektowania transformatorów głośnikowych.

[cdn]

Wszystkich zainteresowanych rozwojem internetowego kompendium wiedzy o transformatorach głośnikowych prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag i sugestii pocztą e-mail: waw@fonar.com.pl.

© 2000-2002 FonAr Sp. z o.o. e-mail: waw@fonar.com.pl