Wzmacniacz SE na 6S33S

     Schemat wzmacniacza pokazany jest na rysunku. Jest to konstrukcja 'minimalistyczna' zawierająca tylko dwie lampy.


Schemat ideowy wzmacniacza

     Wartości zastosowanych elementów. Podczas badań wzmacniacza niektóre wartości ulegały zmianie i tak się dzieje do chwili obecnej. Nie są to duże różnice, chciałbym jednak aby osoba budująca taki wzmacniacz miała tego świadomość. Staram się w miarę możliwości aby przedstawione w poniższej tabeli wartości były wartościami jak najbardziej aktualnymi.
    Przy rezystorach większej mocy podałem w nawiasach [] przybliżoną wartość napięcia, które odkłada się na ich końcówkach. Pozwala to na łatwe wyznaczenie wymaganej mocy.

Symbol Wartość Symbol Wartość
C1 0,1uF/1000V (MKP) R4 470KΩ
C2 0,1uF/1000V (MKP) R5 560Ω
C3 0,1uF/1000V (MKP) R6 28KΩ (2x56KΩ połączone równolegle) [155V]
C4 0,1uF/1000V (MKP) R7 1KΩ
C5 100uF/400V (elektrolit.) R8 130KΩ
C6 0,1uF/1000V (MKP) R9 220KΩ
C7 100uF/400V (elektrolit.) R10 nie jest konieczny
R1 470KΩ R11 110K [130V]
R2 2K2 RP 1Ω/5W bezindukcyjny
R3 100KΩ [120V] P1 10KΩ (potencjometr)

Montaż wzmacniacza najlepiej jest rozpocząć od rozplanowania i zamocowania największych elementów. W tym wypadku jest to transformator głośnikowy [TG1], podstawka pod lampę 6S33S [V2] i podstawka pod lampę 6N1P [V1]. Dodatkowo (jak widać to na poniższej fotografii) na podstawie zamocowałem gniazdko wejściowe [WE], gniazda wyjściowe [WY], rezystor [Rp] służący do pomiaru prądu anodowego lampy 6S33S, oraz końcówki lutownicze, do których podłączone będą napięcia zasilające wzmacniacz [U1], [U2], [U3], [U4] i [U5]

Tak wygląda podstawa wzmacniacza od spodu po zamocowaniu gniazd, transformatora i podstawek lampowych. Widoczne są również cztery kółeczka umożliwiające jej przesuwanie po powierzchni bez konieczności podnoszenia.
Na kolejnych fotografiach przedstawiłem szczegóły mocowania wymienionych wcześniej elementów.
Obok widać gniazdko wejściowe [WE] oraz podstawkę lampy [V1]
Na takich aluminiowych tulejkach dystansowych przymocowana jest podstawka lampy [V2]
A oto jak przykręcone są do podstawy gniazdka wejściowe [WE] oraz transformator głośnikowy [TG1]
Po sprawdzeniu poprawności zamontowania podstawki [V2] odkręciłem ją i do wyprowadzeń przylutowałem wszystkie elementy dochodzące do lampy 6S33S. Są nimi:
[A] - przewód doprowadzający napięcie anodowe
[Ż]-[Ż] - przewody żarzenia
[K] - przewód podłączenia katody
[R7] - rezystor siatkowy
Po przylutowaniu elementów do wyprowadzeń podstawki lampy 6S33S przykręciłem ją z powrotem. Teraz montaż pozostałych elementów współpracujących z lampą (np. podłączenie do katody rezystora pomiarowego Rp) jest możliwy mimo, że podstawka jest przykręcona.
Podobną procedurę zastosowałem w stosunku do lampy 6N1P. Przed przykręceniem do drewnianej płyty nośnej do nóżek podstawki przylutowałem wszystkie elementy oraz przewody połączeniowe. Na fotografii przedstawiony jest widok podstawki od spodu. Oznaczenia elementów są zgodne ze schematem ideowym.

Po przykręceniu podstawek przystąpiłem do końcowego okablowania wzmacniacza. Na fotografii (poniżej) przedstawione są wszystkie szczegóły niezbędne do jego wykonania. oprócz elementów zamontowanych na podstawkach lamp na sklejce umieszczone zostały elementy filtru zasilania anodowego stopnia wejściowego wzmacniacza (C4, C5, C6, C7 i R11). Rezystor globalnego ujemnego sprzężenia zwrotnego (R9) nie jest dołączony do uzwojenia wtórnego transformatora głośnikowego. Tę czynność należy wykonać w trakcie uruchamiania wzmacniacza.

A tak wygląda cały wzmacniacz przed włożeniem lamp dp podstawek...
... i po zamontowaniu lamp.

Przed przystąpieniem do 'odpalenia' wzmacniacza pozostaje tylko połączyć go z zasilaczem. Tak oto przedstawia się zmontowany w całości jeden kanał (z lewej strony zasilacz, z prawej wzmacniacz).

ostatnia aktualizacja 9 marzec 2005r.

[powrót]

gsmok

[Dział DIY]

© 2004 FonAr Sp. z o.o. e-mail: waw@fonar.com.pl