Wzmacniacz SE na 6S33S  - uwagi ogólne

     Układ prototypowy postanowiłem zmontować na sklejce. Każdy kanał wzmacniacza potrzebuje dwóch oddzielnych podstaw - jedną dla zasilacza i drugą dla wzmacniacza. Razem daje to niebagatelną liczbę czterech podstawek ze sklejki. Wprawdzie to tylko prototyp, ale postanowiłem zmontować go jak najporządniej. Po pierwsze ma mi posłużyć do wielu badań i eksperymentów, po drugie w układzie mamy do czynienia z wysokimi napięciami i dla celów bezpieczeństwa nie zawadzi aby był zmontowany we właściwy sposób. Szczegóły dotyczące wykonania podstaw montażowych zilustrowałem poniżej odpowiednimi fotografiami.

Jako materiał na podstawę montażową można wybrać drewno lub sklejkę. Wybrałem sklejkę, bo przy mniejszej grubości (około 10mm) zapewnia lepszą sztywność. Nie jest to bez znaczenia zważywszy na fakt, że będą do niej przykręcone naprawdę ciężkie elementy. Aby podstawę można było łatwo przesuwać po stole postanowiłem ją wyposażyć w kółka.
Zastosowałem najtańsze kółka dostępne w "Praktikerze". Są niewielkie ale solidne. Jedyną ich wadą jest fakt, że wystają od strony, z której są przykręcane do podstawy. Nie można więc ich zamocować bezpośrednio do sklejki, gdyż ta hamowałaby je i nie spełniałyby swojej funkcji.
Od czego jednak są narzędzia. Stosując widoczną miniwiertarkę wyposażoną w mały wałek z papierem ściernym "wyfrezowałem" walcowane otwory pod kółeczka.
Tak wygląda umocowane jedno kółeczko. Mocowanie następuje przez przykręcenie dwoma wkrętami do drewna. Tutaj ujawnia nam się po raz pierwszy zaleta łatwego mocowania różnych elementów do podstawy. W razie pomyłki w ustawieniu elementu wystarczy go przesunąć i wkręcić śrubki w innym miejscu. Szybko i łatwo.
A oto i cała podstawa gotowa do montażu wzmacniacza/zasilacza.
Teraz czas na przygotowanie technologii mocowania elementów elektronicznych. Można do tego celu wykorzystać ogólnie dostępne łączówki. Ja wybrałem łączówki oczkowe oraz łączówki pasujące do tzw. wtyków samochodowych.
Zaletą łączówek i przyjętego sposobu montażu za pomocą wkrętów jest to, że w zależności od potrzeb można wykonywać punkty lutownicze zawierające tyle oczek ile nam aktualnie potrzeba. Można również przez przykręcenie jednym wkrętem łączyć w ramach jednego punktu różnego typu końcówki. Na fotografiach obok widać kilka przykładów.

[powrót]

gsmok

[Dział DIY]

© 2004 FonAr Sp. z o.o. e-mail: waw@fonar.com.pl